Skoč na obsah Skoč na menu
Hore

PVPS - Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.

Vstup do zákazníckej sekcie

Môj zákaznícky
účet
Zavolajte nám 0850 111 800 Napíšte nám Vaše otázky Formulárena stiahnutie Plánovanéodstávky Havárievody

Svetový deň vodyAj v tejto náročnej dobe pretrvávajúcej pandémie si v mesiaci marec pripomíname významný sviatok pre našu planétu Zem – Svetový deň vody. Zo všetkých strán v médiách sa dozvedáme o extrémnom znečisťovaní svetových morí, riek či jazier. Je to smutné svedectvo človeka, ktorý svojím nezodpovedným prístupom ničí svoje životné prostredie.

Tohtoročnou témou Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname 22. marca, je „Valuing water“ vo voľnom preklade „Vážiť si vodu“.

„Organizácia spojených národov zvolila tému, ktorá je v súčasnej dobe spojenej s celosvetovou pandémiou veľmi aktuálna. Napriek tomu, že celkové zásoby vody sa vďaka kolobehu vody v prírode javia ako nevyčerpateľné, závisia od regionálneho členenia a potencionálneho znečistenia.

Keďže nám vývoj epidemiologickej situácie ani tento rok neumožňuje organizovať hromadné podujatia pre verejnosť a školy, priblížime vám, aká kvalita pitnej vody sa nachádza v našej podtatranskej oblasti.

V našom regióne sa vyskytujú vodné zdroje rôznej tvrdosti. Jednotlivé oblasti sa líšia svojimi parametrami. Oblasť Vysokých Tatier a okolia má mäkkú vodu. Poprad, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves a Zamagurie – stredne tvrdú  vodu a okolie Levoče je lokalitou s prevažne tvrdou vodou.

O pojme „tvrdá voda“ si možno viacerí odberatelia myslia, že má nepriaznivé účinky na naše zdravie. V skutočnosti však spôsobuje niektorým spotrebičom – práčkam, či umývačkám riadu rýchlejšie usádzanie vodného kameňa, ale pre náš organizmus má veľmi pozitívny vplyv so svojím bohatším obsahom minerálov.

Pokiaľ je pitná voda, ktorú využívate v domácnosti na pitie a prípravu pokrmov mäkká, treba dbať na dostatočný príjem vápnika a horčíka z potravy.

V tvrdej vode sa spravidla nachádza viac minerálov, než v mäkkej. Jedná sa o horčík a vápnik. Úrad zdravotníctva SR rozlišuje niekoľko stupňov tvrdosti vody podľa množstva obsiahnutých minerálov a odporúča na pravidelné pitie vodu s obsahom vápnika väčším ako 30 mg/l a horčíka 10-30 mg/l. 

Pre zaujímavosť uvádzame stupne tvrdosti vody:

Stupnica tvrdosti vody podľa ÚVZ SR – podľa obsahu vápnika a horčíka v mmol/l: 

Veľmi mäkká voda: menej, ako 0,71 mmol/l

Mäkká voda: 0,71 – 1,42 mmol/l

Stredne tvrdá voda: 1,42 – 2,14 mmol/l

Tvrdá voda: 2,14 – 3,20 mmol/l

Veľmi tvrdá voda: viac, ako 3,20 mmol/l

Aj keď sa zdá, že pitnej vody na Slovensku máme dostatok, musíme si ju vážiť a chrániť naše životné prostredie pred jej  znečistením.